Autor Wiadomość
Jotson
PostWysłany: Nie 10:36, 22 Kwi 2007    Temat postu: Historia i daty związane ze snowboard'em

Wgłębiając się w historię snowboardu trzeba cofnąć się do czasów, kiedy nasi rodzice stawiali pierwsze kroki na dwóch deskach (my byliśmy dopiero w planach).

1963 - Tom Sims jako pierwszy zaprojektował sprzęt do jazdy po śniegu na którym nikt z nas nie wykonałby nawet jednego skrętu.

1965 -inny zapaleniec skateboardu i surfingu Sherman Poppen połączył dwie narty, a następnie szerokie narty wodne i nazwał to dziwadło "snurfer". Bardzo się zdziwił, gdy jego dzieciaki zaczęły stawać w poprzek płóz i była to naturalna pozycja.

1968 - młody Jake Burton Carpenter, barman i jednocześnie nauczyciel tenisa, zapaleniec surfingu i narciarstwa, kupił sobie "snurfera". Burton strasznie się wkurzał, że przyrząd jest niestabilny i wymyślił ruchome pętle, które stanowiły połączenie stóp z dechą. To właśnie jemu przypisuje się zastosowanie wiązań! W Stanach Zjednoczonych sprzedano pierwsze 100 000 snurferów,a następnie przez kolejne 10 lat zaczęto organizować zawody.

1970 - Dimitrjie Milovich wprowadza do budowy desek tworzywo sztuczne, następnie rozpoczyna seryjną produkcję "winter sticks" z wcięciem w kształcie V na tyle deski (tzw."jaskłczy ogon") i poszyciem z włókna szklanego.

1977 - początek firmy Burton Snowboards, równocześnie Tom Sims buduje laminowaną dechę z drewnianym rdzeniem.

1981 - Sims wygrywa pierwsze zawody snowboardowe w slalomie (pomagają mu w tym metalowe krawędzie)

1981-1985 - snowboard powoli staje się popularny w Europie. Pierwszym człowiekiem ze starego kontynentu, który podją "walkę" z jankesami był Jose Fernandes (mistrz Szwajcarii w skateboardzie). Pamiętacie dechy Hooger Booger? To właśnie była pierwsza firma snowboardowa w Europie.

1985 - wracamy do Stanów, gdzie w Soda Springs odbyły się pierwsze mistrzostwa świata z nową konkurencją - halfpipe! Powstaje pierwsza gazetka snowboardowa "International Snowboards Magazine".

1986 - pierwszy zlot amatorów snowboardu w Livigno (Włochy) zapoczątkowujący szkolenie i organizację zawodów w Alpach. Równolegle powstają pierwsze kluby (Radical Snowboard Club), i pierwsza europejska szkoła - wszystko w Szwajcarii. Na polskich stokach zaczynają pojawiać się dziwnie wyglądający rajderzy z dechami np.Crazy Banana!

1987 - powstaje kultowe pismo "Transworld Snowboarding Magazine". Wreszcie w Europie pierwsze mistrzostwa świata - Livigno oraz Saint Moritz.

1988 - we Francji powstaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Snowboardu (ISA).

1989 - odbywa się pięć edycji Pucharu Świata, cykle zawodów odbywają się odzielnie na każdym kontynencie.

1990 - w Vail Ski Resort w USA powstaje snowboard park, a w Szwajcarii Związek Profesjonalnych Snowboardzistów(PSA).

1991 - w Zurichu powstaje Międzynarodowa Federacja Snowboardu (ISF).

1992 - pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski i nasi mistrzowie: Bartosz Wysocki - slalom, Dariusz Rosiak - slalom gigant, Marcin Stamlenda - halfpipe, a czwarty był nasz kolega redakcyjny, międzynarodowy sędzia snowboardowy, koszykarz - Bartosz Gołębiowski! Powstaje Polskie Stowarzyszenie Snowboardu (PSA) - prezes Dariusz Rosiak.

1993 - pierwsze oficjalne mistrzostwa świata ISF w Ischgl (Austria). W Polsce odbywają się pierwsze oficjalne mistrzostwa Polski. Mistrzami Polski zostali: Małgorzata Rosiak - slalom, Agata Stec - halfpipe + kombinacja, Łukasz Starowicz - wszystkie konkurencje.

1994 - ISF skupia łącznie 35 stowarzyszeń, 40 tysięcy zawodników. Na desce jeździ około 2,5 miliona ludzi. W Słoweni odbyły się pierwsze mistrzostwa świata juniorów, w których Małgorzata Rosiak została wicemistrzynią w slalomie równoległym, a Polska zespołowo zajęła 7 miejsce.

1995 - W Zakopanem odbyły się II Mistrzostwa Świata Juniorów. W domu nie mogło być inaczej -Polska zespołowo najwięcej krążków!! Jagna Marczułajtis - dwa złote, Grzesiu Pająk dwa srebrne, Małgorzata Kukucz - brąz.
Łukasz Starowicz- złoto i brąz, Małgorzata Rosiak - brąz.
Snowboard staje się dyscypliną olimpijską i zadebiutuje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano 1998.

1996 - jak ktoś obliczył, na desce jeździ już ponad 3,6 miliona osób.
Jagna Marczułaitis zdobyła Mistrzostwo Europy ISF w dualu.
Powstal Polski Zwiazek Snowboardu, prezesem został Darek Rosiak.
Powstaje Komisja Szkolenia PZS.

1997 - 4 medale Polaków na Mistrzostwach Europy ISF - głownie w sztandarowej dyscyplinie: kombinacji, ale też był srebrny medal Jagny Marczułajtis w DU.
Srebrny medal Grzesia Jekota w Ruce na MŚw. Juniorów ISF.

1998 - Zimowe Igrzyska Olimpijskie - Nagano gdzie rozegrane zostały konkurencje - slalom gigant i halfpipe. Na podium staneli kolejno:
SG (m) 1 - Ross Rebagliati (Kanada), 2 - Thomas Prugger (Włochy), 3 - Uli Kestenholz (Szwajcaria).... 19 - Łukasz Starowicz (Polska). SG(k) 1 - Karine Ruby (Francja), 2 - Heidi Renoth (Niemcy), 3 - Brigitte Koeck (Austria),..... 19 - Małgorzata Rosiak (Polska). HP(m) 1 - Gian Simmen (Szwajcaria), 2 - Daniel Franck (Norwegia), 3 - Ross Powers (USA), 35 - Łukasz Starowicz ( Polska). HP(k) 1 - Nicola Thost (Niemcy), 2 - Stine Brun Kjeldaas (Norwegia), 3 - Shannon Dunn (USA). Januard Wojtak zostaje zwycięzcą pierwszych Mistrzostw Polski Instruktorów PZS (Wisła-Stożek); Grzegorz Jękot wygrywa slalom gigant w kategorii juniorów - Puchar Europy (Słowenia-Maribor);
Andrzej Kaim srebrnym medalistą w slalomie równoległym na Mistrzostwach Świata Juniorów (Szwajcaria-Grindelwad). Gosia Kukucz zdobyła dwa medale: złoty (OV) i srebrny (DU).
Prezesem PZS-u zostaje pani Jolanta Kukucz.

1999 - na Zimowej Uniwersjadzie w Popradzie (Słowacja) Małgorzata Kukucz zdobywa złoty medal w slalomie gigancie i srebrny medal w PGS w MŚw. Juniorów FIS.
Mistrzostwa Świata Juniorów w Tolluride (USA) - Klaudyna Mikołajczyk najlepsza w kombinacji. Sezon 1998/99 -w rankingu ISF, Łukasz Starowicz drugi w kombinacji.


materiał pochodzi ze strony republika.pl/mr_iwan

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group